Loading…

جزیره مبانی کامپیوتر و مهارت های هفتگانه

امتیازات این مطلب
نکته: معرفی فرمول های کاربردی و آماده استفاده اکسل
امروزه بسیاری از افراد با برنامه اکسل سروکار دارند برخی در دانشگاه به خاطر تحصیلات و تحقیقات خود از این برنامه برای تحلیل داده و برخی در کار برای موارد مختلف از این برنامه بهره میبرند یکی از موارد مهمی که در استفاده از این برنامه حائز اهمیت میباشد تسلط کامل بر فرمول نویسی و یا فرمت فرمول های اکسل میباشد چرا که گاها استفاده اصولی از یک فرمول میتواند تا روزها در وقت شما صرفه جویی نماید فرمول هایی که در پیش رو دارید جزو فرمول های بسیار کاربردی در این زمینه میباشند و بوسیله این فرمول ها براحتی خواهید توانست بسیاری از عملیات ها را به سرانجام برسانید .

فرمول محاسبه فاصله روزهای فاکتور صادر شده تا امروز
=DATEDIF(C4,TODAY(),"d")

پاک کردن فاصله های خالی بین کلمات در متن موجود
=UPPER(TRIM(A1))

استخراج بخشی از متن از سمت چپ , راست یا وسط با تعیین تعداد حروف
=LEFT(A4,5)
=RIGHT(A9,8)
=MID(A14,4,1)

شمارش تعداد حروف کلمات
LEN(B4)

پاک کردن حروف های غیرمجاز از داده های موجود در فیلد ( زمانی که داده های وارد شده از محلی کپی میشوند بعضاکاراکترهای غیرمجاز همراه با متن وارد فیلد میشوند که با این فرمول میتوان همه آنها را پاک کرد .
=TRIM(CLEAN(B3))

ترکیب متن و عدد در خروجی : بطور مثال گاهی نیاز است در اکسل در مقابل اسمی عددی نیز نشان داده شود مثلا حسن 20000 تومان با این فرمول میتوان متن و عدد را در خروجی ترکیب کرد.
=B3&": "&TEXT(C3, "$0,000")

فرمول محاسبه سن
=DATEDIF("5/16/1972",TODAY(),"y")

فرمول بررسی شرطی : در این فرمول میانگین محتوی فیلدهای سی 3 تا سی 11 با محتوی سی 3 بررسی شده و در صورت بالا بودن از میانگین مدنظر کلمه بالا و در صورت پایین بودن کلمه پایین بر فیلد مد نظر نوشته میشود
=IF(C3>AVERAGE(C$3:C$11),”High”,”Low”)

نویسنده : علی قلعه بان - دانشجوی دکتری فناوری اطلاعات

دیدگاه ها

هیچ دیدگاهی برای این مطلب ارسال نشده است

برای ارسال نظر وارد شوید.